3 minute read

ACTIV INDICATIVUS ACTIV CONIUNCTIVUS
praesens praeteritum futurum praesens praeteritum
I
m
p
e
r
f
e
c
t
u
m
Imperfect. tő + -o
-s
-t
-mus
-tis
-nt
sum, es, est,
sumus estis, sunt
Imperfect. tő + -bam -ebam
-bas -ebas
-bat -ebat
-bamus -ebamus
-batis -ebatis
-bant -ebant
eram, eras, erat
eramus, eratis, erant
Imperfect. tő + -bo -am
-bis -es
-bit -et
-bimus -emus
-bitis -etis
-bunt -ent
ero, eris. erit
erimus, eritis, erunt
Imperfect. tő + -am
-as
I. coniugatioban -at
a → e kötőhang
-amus
-atis
-ant
sim, sis, sit
simus, sitis, sint
2. szótári alak + -m
(inf. Imperf.) -s
-t
-mus
-tis
-nt
essem, esses, esset
essemus, essetis, essent
P
e
r
f
e
c
t
u
m
Perfect. tő + -i
-isti
-it
-imus
-istis
-erunt
fui, fuisti, fuit
fuimus, fuistis, fuerunt
Perfectum tő + -eram
-eras
-erat
-eramus
-eratis
-erant
fueram, fueras, fuerat
fueramus, fueratis, fuerant
Perfectum tő + -ero
-eris
-erit
-erimus
-eritis
-erint
fuero, fueris, fuerit
fuerimus, fueritis, fuerint
Perfectum tő + -erim
-eris
-erit
-erimus
-eritis
-erint
fuerim, fueris, fuerit
fuerimus, fueritis, fuerint
Perfectum tő + -issem
-isses
-isset
-issemus
-issetis
-issent
fuissem, fuisses, fuisset,
fuissemus,fuissetis,fuissent
Participium
activ passiv
imperfectum
Imperf.tő + -ns, -ntis
-ens, -entis

perfectum
Supinum tő + -us, -a, -um
(4. igealak)
instans Supinum tő + -urus, ura, urum Imperfectum tő + -ndus, -nda, ndus
PASSIV INDICATIVUS PASSIV CONIUNCTIVUS
praesens praeteritum futurum praesens praeteritum
I
m
p
e
r
f
e
c
t
u
m
Imperfect. tő + -r
-ris
-tur
-mur
-mini
-ntur
Imperfect. tő + -bar -ebar
-baris -ebaris
-batur -ebatur
-bamur -ebamur
-bamini -ebamini
-bantur -ebantur
Imperfect. tő + -bor -ar
-beris -eris
-bitur -etur
-bimur -emus
-bimini -emini
-buntur -entur
Imperfect. tő + -ar
-aris
I. coniugatioban -atur
a → e kötőhang
-amur
-amini
-antur
2. szótári alak + -r
(inf. Imperf.) -ri
-tur
-mur
-mini
-ntur
P
e
r
f
e
c
t
u
m
4. igealak -us, -a, -um sum
(Participium perf.passiv) es
est
4. igealak – i, -ae, -a sumus
(part.perf.pass. plur.nom.) estis
sunt
4. igealak -us, -a, -um eram
(Participium perf.passiv) eras
erat
4. igealak – i, -ae, -a eramus
(part.perf.passiv, plur.nom.) eratis
erant
4. igealak -us, -a, -um ero
(Participium perf.passiv) eris
erit
4. igealak – i, -ae, -a erimus
(part.perf.pass pl.nom.) eritis
erunt
4. igealak -us, -a, -um sim
(Participium perf.pass.) sis
sit
4. igealak – i, -ae, -a simus
(part.perf.pass pl.nom.) sitis
sint
4. igealak -us, -a, -um essem
(Part. perf.pass.) esses
esset
4. igealak –i, -ae, -a essemus
(pl.nom.) essetis
essent
INFINITIVUS
activ passiv
imperf. -are, -ere, -ere, ire -ari, -eri, -i, -iri
Perf. Perf.tő + isse Supinum tő +-um, -am,-um (-os, -as, -a) esse
instans Supinum tő + -urum, -uram, -urum esse
(-uros, -uras, -ura)
Supinum iri
(pl. laudatum ir, habitum iri, actum iri, scitum iri)