Bocsánatot kérni nem könnyű ... - megoldás

szociális kompetencia - Ez egy cikksorozat része.
Minden olyan irodalmi alkotás feldolgozásánál beemelhető, amelyben lehetőség nyílik a bocsánatkérésre: pl. Lilla bocsánatot kér Csokonaitól, mert máshoz ment (Csokonai: A Reményhez); Hermész bocsánatot kér Apollótól, hogy elhajtotta a marháit (mitológia)…
Bocsánatot kérni nem könnyű…
(1) Bocsánatot kérni nehéz. Nem véletlen, hogy jó bocsánatkéréssel szinte alig találkozunk, hiszen nem könnyű belátnunk, ha hibáztunk, könnyebb másra hárítani a dolgot, „terelni”, akár vádaskodni. A jó bocsánatkéréshez első lépés felismerni, milyen hibát követtünk el, majd azt, hogyan ne kérjünk bocsánatot.
(2) A foghegyről odavetett „bocs” – ha még grimaszt is vágsz hozzá – csak annyit üzen, hogy nem gondolod komolyan, inkább csak túl akarsz lenni a „kötelező illemtanon”. A „de” szócska sem segít, hiszen mindenki tudja, hogy utána jönnek a kifogások. Nem az a lényeg, hogy ki kezdte a vitát, vagy hogy a sértett vagy te mit érzel, hanem az, hogy mit tettél, és annak mi a következménye.
(3) A valódi bocsánatkérésnél fontos, hogy egyes szám elő személyben beszélj, hiszen el kell ismerned, hogy hibáztál. Konkrétan nevezd meg a tettet, amiért bocsánatot kérsz, adj rá magyarázatot! Mondd ki, hogy megbántad, amit tettél; ígérd meg, hogy a jövőben nem történik hasonló; és hogy igyekszel jóvátenni a hibát. És persze kérj bocsánatot!
(4) Bocsánatot kérhetsz, de nem várhatod el, hogy a másik megbocsát. Semmiképpen ne szorongj amiatt, hogy elfogadják-e a bocsánatkérést, amennyiben te megtettél mindent, ami ebben a helyzetben elvárható. Hasznos tanács: inkább előre kérj engedélyt, mint utólag bocsánatot.
Forrás:
https://asszertivakademia.hu/a-valodi-bocsanatkeres/
Langner Lívia Egy őszinte bocsánatkérés anatómiája (in:https://mindsetpszichologia.hu/egy-oszinte-bocsanatkeres-anatomiaja)
https://mipszi.hu/hir/160419-bocsanatkeres-kulcselemei
1. Elveszett bekezdés. Olvasd el a következő bekezdést! Véleményed szerint melyik bekezdés után következett az eredeti szövegben? Egészítsd ki a hiányos mondatot!
Ha bocsánatot akarsz kérni, ne üzenetben vagy cseten tedd! Természetesen szóbeli bocsánatkérés esetén az érzelem és a hanglejtés is jelentős mértékben befolyásolja a végeredményt. Ha szemtől szemben kérünk bocsánatot, a szemkontaktus, az őszinteség megfelelő kifejezése, és az ehhez hasonló tényezők is fontos szerepet játszanak.
A harmadik bekezdés után következik, mert ez már a bocsánatkérés módjáról, „kiegészítőiről” szól.
2. Magyarázd meg röviden, mit jelentenek a szövegből kiemelt szavak!
belát: elfogad, elismer, beismer
másra hárítani: valamilyen kellemetlenséget másra fog a maga mentése céljából másra fog
foghegyről odavet: felsőbbséggel, lenézően, fölényeskedő szűkszavúsággal beszél
grimasz: az arc, száj, orr gúnyt, lekicsinylést, megvetést, undort kifejező mozdulata, vagy ezek elhúzása, elgörbítése, eltorzítása mások nevetésének kiváltására.
konkrét: érzékelhető, kézzelfogható, pontosan megnevezett
3. A 3. bekezdés alapján sorold fel a bocsánatkérés elemeit! (6)
– sajnálatát fejezi ki, bocsánatot kérsz
– elismeri a hibát
– megnevezi, mit követett el
– megmagyarázza a hiba okát
– ígéret a jövővel kapcsolatban
– jóvátétel ígérete
4. Mit jelent a szöveg végén megfogalmazott tanács: inkább előre kérj engedélyt, mint utólag bocsánatot?
Érdemes előre gondolkodni, és engedélyt kérni, hogy valamit megtehessünk.