Udvarias mobilozás II. - gyakorlat

szociális kompetencia - Ez egy cikksorozat része.
(5) Társaságban halkítsuk le a telefont. Ha mégis fontos elintéznivalónk lenne, kérjünk elnézést, és vonuljunk egy félreeső helyre, ahol a telefonálásunkkal nem zavarunk senkit. Ki kell kapcsolni a mobiltelefont tárgyaláson, konferencián, kulturális és vallási rendezvényen, temetésen és ünnepségen. Ha ilyenkor a mobilunkat nyomkodjuk, az érdektelenséget mutat. Vannak helyzetek, ahol a használata veszélyes (repülőgép, autó, kórház, orvosi rendelő). Ilyenkor a rezgő mód sem megengedett.
(6) Nyilvános helyen vonuljunk félre telefonálás közben, illetve zárt helyen (buszon, vonaton, metrón), ha megoldható, ne mobiltelefonáljunk, még a buszmegállóban is fogjuk rövidre mondandónkat. Amennyiben elkerülhetetlen felvenni a telefont, csak röviden beszéljünk, vagy küldjünk üzenetet, hogy később visszahívjuk a hívót. Mindig megfelelő hangerővel beszéljünk privát ügyekről, ne zavarjuk társainkat.
(7) Lehetőleg ne nyúljunk más telefonjához! A telefonos üzenetek, fotók, e-mailek a levéltitok részének számítanak. Mindig figyelmeztessük partnerünket, ha ki van hangosítva, és közöljük vele, kik vannak még jelen. Sok kellemetlenségtől óvjuk meg magunkat. A beszélgetés rögzítésére mindig előre kérjünk engedélyt. Ez nemcsak illem- és etikai kérdés, hanem jogi is. Ne készíthetünk titokban, a szereplők beleegyezése nélkül se kép-, se hang-, se videofelvételt.